Gå til hovedindhold
SEISMOGRAF

English

Alle ArtiklerOversigt over alt indhold

FokusI dybden med ét emne

Peerpeer-reviewed content

PodcastHvis du hellere vil lytte

DMTDansk Musik Tidsskrift 1925-2010

Nyhedsbrev

Annoncering

Om Seismograf

Borealis Festival

© Jan Topolski
kritik

Erfaringer, ikke værker – Borealis 2023

Man kunne nemt finde festivaler med mere fuldendte værker og »ordentlig« musik – men jeg tror aldrig, jeg har været på en festival, der er så åben og så åndende.

Af
  • Jan Topolski
15. Maj 2023
kortkritik

Jamen så gør vi det bare!

»Med få, velvalgte virkemidler formidler Borregaard på smukkeste vis en fortælling om kærlighed og tab, om tosomhed og ensomhed.«

Af
  • Rasmus Weirup
7. april 2021
© CC0
kritik

Verden ifølge Hodkinson og Walshe

Juliana Hodkinson og Jennifer Walshe mødte op på Borealis Festival med nye værker, der ikke gjorde sig nogen illusioner om noget.

Af
  • Sune Anderberg
18. Marts 2019
Borealis
kritik

Borealis Festival 2016

Jan Stricker reporterer fra årets Borealis Festival i Bergen.

Af
  • Jan Stricker
11. april 2016
Peter Meanwell. © Thor Brødreskift
Q&A

‘There’s a lot to see and hear!’

We’ve asked Peter Meanwell, artistic director of Borealis 2016, what to expect from the Norwegian festival for experimental music this time around.

Af
  • Sune Anderberg
6. Marts 2016
reportage

Borealis - festival for eksperimenterende musik

Reportage fra Bergens Borealis festival nr. 11, der i imødekommende rammer bød på en bred vifte koncerter - instrumentalmusik, iscenesatte værker, opera, højtalermusik og en intet mindre end en soveperformance.

Af
  • Sanne Krogh Groth
28. Marts 2015