uden titel

Af
| Årgang 37 (1962) nr. 05 - side 161-161

KOMPONISTER OG VÆRKER

Finland
ERIK BERGMAN (f. 1911): Concertino da camera. - Onsdag 12. sept kl. 20
BENGT JOHANSSON (f. 1914): Tolv bibeltexter f. kör och orgel. - Lørdag 15. sept. kl. 15
JOONAS KOKKONEN (f. 1921): Symfoni nr.2. - Torsdag 13. sept. kl. 21
USKO MERILÄINEN (f. 1930): Ur baletten »Arius«. - Søndag 16. sept. kl. 20
EINOJUHANI RAUTAVAARA (f. 1928): Die Liebenden. Sanger. - Onsdag 12. sept. kl. 20
AULIS SALLINEN (f. 1935): Canzona for stråkkvartett. - Søndag 16. sept. kl. 14 Island
JON LEIFS (f. 1899): Kvintet f. blæsere og strygere. - Søndag 16. sept. kl. 14
FJÖLNIR STEFÁNSSON (f. 1930): Time and Water. 3 Songs. - Søndag 16. sept. kl. 14
LEIFUR THORARINSSON (f. 1934): Mosaik for violin og piano. - Lørdag 15. sept. kl. 20,30

Norge
CONRAD BADEN (f. 1908): Strykekvartett nr. 3. - Søndag 16. sept kl. 14
BJARNE BRUSTAD (f. 1895): Strykekvartett nr. 3. - Lørdag 15. sept. kl. 20,30
EIVIND GROVEN (f. 1901): Olav Liljukrans for blandet kor. - Søndag 16. sept. kl. 20
BJÖRN WILHO HALLBERG (f. 1938) : Felder for slagverk og f löyte. - Torsdag 13. sept. kl. 11
EGIL HOVLAND (f. 1924): Suite for flöyte og strygeorkester. - Onsdag 12. sept kl. 20
ARNE NORD HEIM (f. 1931): Canzona per orchestra. - Søndag 16. sept kl. 20
KNUT NYSTEDT (f. 1915): Pieta f. orgel. - Psalmus 93 f. kor. - Lørdag 15. sept. kl. 15

Sverige
CARL-OLOF ANDERBERG (f. 1914) : Tre estampier for kammarork. - Onsdag 12. sept. kl. 20
LARS EDLUND (f. 1922): Communia. 4 motetter. - Lørdag 15. sept kl. 15
INGVAR LIDHOLM (f. 1921): Motus-Colores for orkester. - Søndag 16. sept kl. 20
INGEMAR LILJEFORS (f. 1906): Pianotrio. - Lørdag 15. sept kl. 20,30
BO LINDE (f. 1933): Preludium och Final för orkester. - Torsdag 13. sept. kl. 21
ARNE MELLNÄS (f. 1933): Dagsfärd och natthärbärge. Sanger. - Søndag 16. sept. kl. 14
GÖSTA NYSTROEM (f. 1890): Tre havsvisioner för kör. - Søndag 16. sept kl. 20
ALLAN PETTERSSON (f. 1911): Av Sju sonater -for tvá 'violiner. - Lørdag 15. sept kl. 15
FOLKE RÅBE (f. 1935): Pièce för talkör. - Torsdag 13. sept kl. 11
YNGVE SKOLD (f. 1899): Meditazioni för orgel. - Lørdag 15. sept. kl. 15
KARL-ERIK WELIN (f. 1934): Kantát för barnkör och tre instr. - Lørdag 15. sept. kl. 15
LARS WERLE (f. 1926): Kammarsymfoni. - Onsdag 12. sept kl. 20

Danmark
GUNNAR BERG (f. 1909): Pour Orgue. - Lørdag 15. sept. kl. 15
VAGN HOLMBOE (f. 1909): Strygekvartet nr. 6. - Lørdag 15. sept kl. 20,30
HERMAN D. KOPPEL (f. 1908) : Variationer for klarinet og klaver. - Lørdag 15. sept kl. 20,30
BERNHARD LEWKOVITCH (f. 1927): Improperia for blandet kor. - Lørdag 15. sept kl. 15
PER NØRGÅRD (f. 1932): Fragment VI for orkester. - Søndag 16. sept. kl. 20
POUL ROVSING OLSEN (f. 1922): Sinfonía for orkester. - Torsdag 13. sept. kl. 21
JØRGEN PLAETNER (f. 1930): Relativité for instr. og bånd. - Torsdag 13. sept kl. 11
KNUDÅGE RIISAGER (f. 1897): Musik til balletter. - Fredag 14. sept kl. 20