ISCM Verdensmusikdage 1997

Af
| DMT Årgang 71 (1996-1997) nr. 01 - side 13-13

Artiklen er indscannet fra det trykte magasin; der tages forbehold for fejl

NÆSTE ÅR finder festivalen sted i Korea. Her bringer vi værkerne, der er udvalgt af den internationale jury til opførelse i Seoul 24.9.-1.10. 1997. Jury: François-Bernard Mâche (Frankrig), Elena Firsova (Rusland), Suhki Kang (Korea), Mariano Etkin (Argentina), Anders Beyer (Danmark).

Alexander Peçi (Albanien)Homothethie et quantité sonores

Luis Naon (Argentina)Speculorum Memoria

Alcides Lanza (Argentina)Piano Concerto

Mauricio Kagel (Argentina)Westen

Jose Luis Campana(Argentina)Tangata IV

Jorge Sad (Argentina)VOXII

Arthur Kampela (Brasilien)Layers For A Transparent Orgasm

Russi Tarmakov (Bulgarien)Music for Two

James Rolfe (Canada)Fêtes de la Faim+Plainte

José Evangelista (Canada)Noche oscura

Yang Yong (Kina)Su Xiaoxiao's Tomb

Dubravko Detoni (Kroatien)The wonderful monster of time

Srdan Dedic (Kroatien)Concerto for cello and chamber orchestra

Orlando Jacinto Garcia (Cuba/USA)On the eye of the 2nd year anniversary of Morton's death

Per Nørgård (Danmark)Piano concerto

Bent Sørensen (Danmark)Birds and Bells

Jukka Ruohomäki (Finland)Scratches

Gilbert Amy (Frankrig)Trois Scènes

Gerard Grisey (Frankrig)Les Chants de l'Amour

Claire Laronde (Frankrig)Even Stones will spea

Pascal Dusapin (Frankrig)La Melancholia

Nicolaus A. Huber (Tyskland)En face d'en face

Carola Bauckholt (Tyskland)Treibstoff

Maria Berquet (Tyskland)Landscapes of the Soul

Porsteinn Hauksson (Island)Bells of Earth

Cosimo Leonardo Colazzo (Italien)AMARA E'LA MORTE

Tonino Tesei (Italien)Alfabeto Apocalittico

Makoto Shinohara (Japan)Yumeji (Ways of dreams)

Ayaka Murakumo (Japan)Reconciliation

Tomoyuki Hisatome (Japan)ENSALADAS

Song-On Cho (Korea)GON

Myuny-Whun Choi (Korea)String Quartet for Yun

Jae-Wook Kim (Korea)Glaring As The Sun-Flowers, Shining As The Water-Flowers

Seong-Joon Moon (Korea)Dudri, für ein Stereotonband

Javier Alvarez (Mexico)Mannam, for kayagum and electroacoustic sounds

Jan Vriend (Holland)Hallelujah I

Enrique Raxach (Holland)NEUMES for percussion sextet

Roderik de Man (Holland)Gramvousa

Jacques Bank (Holland)The End

Ton de Leeuw (Holland)Elégie pour les villes détruites

Tsung Han (Nord-Korea)Mi-Gung

Arne Nordheim (Norge)Tre Voci

Ragnhild Berstad (Norge)Respiro

Ryszard Szeremeta (Polen)Triple Concerto

Jaroslaw Siwinski (Polen)Notarimbalo, for harpsichord and tape

Liviu Danceanu (Rumænien)Andamento op. 64

Olga Rayeva (Rusland)Amphora

Joyce Bee Tuan Koh (Singapore)Green Pig, Broken Twigs

Tomas Marco (Spanien)Anatomia Fractal De Los Angeles

Karin Rehnqvist (Sverige)Solsången (Sun Song)

Åke Parmerud (Sverige)Grains of Voices for tape

Thomas Kessler (Schweiz)Voice Control

Libby Larsen (USA.)Four on the Floor

Howard Fredrics (USA.)Vagvisa För Mitt Ofödda Barn

Brian Ferneyhough (England)On Stellar Magnitudes

Joby Talbot (England)The seafarer

Caroline Wilkins (England)LOQUELA

James Dillon (England)Viriditas

Adina Izarra (Venezuela)VOJM

Tatjana Tanya Milosevic (Jugoslavien)The Lights of Betelgeuse or The Secret of A Red Giant

Dinka Pignon (Jugoslavien)Inside Round

Årgang 71/1996-1997, nr. 01